Субота, 19.09.2020, 15:18

Центр дитячої та юнацької творчості Бобринецької міськради

Наші координати
вул. Леніна, 51
м. Бобринець
Кіровоградська обл.
27200
Тел.: (05257)-3-45-67
Ел. пошта: bobrbdt@mail.ru
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 106
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар
«  Вересень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Друзі сайту
Меню сайту


 

Педагогічні мандрівки

 

Соціально-психологічний супровід патріотичного виховання
У Бобринецькому районному Будинку дитячої творчості

Вагому роль у забезпеченні духовних потреб дітей відіграє система позашкільної освіти. Так як її специфіка спрямована на пошук рішень як окремих (конкретних), так і одвічних загальнолюдських проблем, що дозволяє успішно сприяти формуванню духовних потреб дітей в освітньому процесі.
Серцевиною виховного процесу нашого закладу є особистість – її нахили, здібності, потреби, інтереси, соціальний досвід, самовідданість, характер.
 Творче кредо педагогічного колективу Будинку дитячої творчості можна визначити словами Г.Сковороди «Духовне не можна зрозуміти, його можна тільки пережити».
 Нелегко працювати сьогодні. Крім дефіциту енергоносіїв, питної води та чистого повітря, суспільство переживає кризу духовності.
Переважаюча орієнтація на матеріальний успіх як особливу цінність породжує психологію сподівання легкого, не обтяженого працею успіху, споживацького стилю життя окремих груп дітей та молоді. Споживацькі установки все більше поширюються на спосіб життя, культуру, критерії і оцінки.
У такій гострій ситуації важливою є  роль сім’ї, соціальних інституцій, навчально-виховних закладів, які   впливають на  виховання молодого покоління. 
Бобринецький районний Будинок дитячої творчості, готуючи гуртківців освіченими, творчими, з високим рівнем почуття патріотизму, бере участь у суспільному житті міста, району, області. Наставники гуртківців Будинку дитячої творчості усвідомлюють: чим глибше проникнення молоді в скарбницю матеріальної і духовної культури Батьківщини, осмислення нею найвищих досягнень своєї нації, тим глибші патріотичні почуття.
У даному виступі мова піде не про роботу психологічної служби закладу як окремої структурної одиниці, а про виховний простір усього позашкільного закладу, оскільки патріотичне виховання, особливо сьогодні, має бути цілісною комплексною системою навчального закладу та всіх його підрозділів.
У 2009-2010 навчальному році навчальна, вихована, методична робота педагогічного колективу БДТ була спрямована на забезпечення програми духовного розвитку і втілення проекту «Я твій патріот, Україно» .
Педколектив працював над проблемою «Розвиток та реалізація творчого потенціалу вихованця як частини духовної культури засобами патріотичного виховання».
В рамках проекту гуртківці створили свою програму «Скарбничка добрих справ». Діти займалися дослідницько-пошуковою діяльністю, брали участь у волонтерському русі та масових заходах, збирали спогади земляків, зразки усної народної творчості. Протягом року діти зустрічалися з ветеранами Великої Вітчизняної війни, які ділилися враженнями про війну. 
З вихованцями було проведено анкетування «Дорогами війни». Протягом року випускалася газета «Бдютичок» (спецвипуски були присвячені пам’ятним датам в історії рідного краю). Проведено екскурсії до краєзнавчого музею, кімнати-музею героя Радянського Союзу В.Порика БСГТ, які збагатили гуртківців знаннями з історії Великої Вітчизняної війни.
Влітку 2010 року при Бобринецькому районному Будинку дитячої творчості розпочав свою діяльність профільний табір для обдарованих дітей з художньо-естетичного напрямку «Острів дитинства».
 Вся діяльність табору була підпорядкована меті - оздоровити дітей, розвивати творчі здібності гуртківців шляхом занять у профільних гуртках та під час виховних заходів та спрямована на розвиток у підростаючого покоління почуття патріотизму, поваги до минувшини свого народу, любові до рідної землі. Під час таборування на вихованців чекали профільні заняття, репетиції, виховні заходи (виховні години, спортивно-розважальні програми, конкурси малюнків, конкурси на краще знання історії рідного краю, народознавства, анкетування, тренінги).
Протягом чотирнадцяти днів діти, які перебували у профільному таборі, вели свої записи у зошиті таборовика, розробленому за зразком щоденника сумівця: про добрі справи свого загону, про отримані нові знання, враження, про власні міркування з приводу подій, що розгорталися під час таборування.
 Під час таборування в міському Центрі дозвілля відбувся фестиваль-конкурс патріотичної пісні «Моє місто – моя Батьківщина», де ансамблі «Козачата» та «Ексклюзив» (керівник В.Д.Запірченко) зайняли І та ІІ місце.
Виховна мета табору - формувати духовність особистості та почуття патріотизму через повагу до культури та історії української держави, традицій і звичаїв рідного краю, почуття причетності до «малої Батьківщини» як її представника, спадкоємця, наступника.
 Всі учасники, натхненні метою табору, докладають і свій камінчик у  спільну мозаїку, бо праця кожного учасника забезпечує успіх усім.
На початку діяльності табору  було залучено 25 гуртківців, та з кожним роком кількість бажаючих зростає, і нині становить 45 дітей, удосконалюються форми роботи з ними.  
Кожен день педагоги-професіонали своєї справи проводяться виховні заходи, різноманітні за своєю тематикою та напрямом. Це:
День дикого племені,
День казки,
День імпровізації,
День стилю і моди,
День скульптора, 
День співака,
День пошуку скарбів,
День здоров’я.
Але є і те, що об’єднує всі дні: це формування відповідального ставлення до своїх обов’язків, відкриття патріотичних настроїв у самому собі.
День українського фольклору залишиться незабутнім для школярів міста, адже для них педагоги та гуртківці Будинку дитячої творчості організували та провели ряд заходів. Це і концертна програма, зіткана з народних пісень, народного гумору і танцю, і ігрова програма з народними дитячими розвагами, і година народних загадок, і частування присутніх улюбленою стравою українців – варениками.
 В День духовного здоров’я дуже цікаво було гуртківцям відвідувати екскурсії у краєзнавчому музеї та бувати на зустрічах з книгою в районній дитячій бібліотеці, де для них проводяться захоплюючі заходи, а вони, в свою чергу, активно приймали у них участь. А під час екскурсії до сільськогосподарського технікуму вихованці познайомилися з професіями агронома, землевпорядника та менеджера, а також переглянули фільм про рідне місто та корифеїв українського театру, авторами якого є випускники Будинку творчості, а нині студенти закладу.
 У важкі для країни часи наш заклад у таборі запровадив День об’єднання, в який діти подорожували закладами міста та відповідали на запитання вікторини «Кіровоградщина – перлина степового краю», брали участь у ігровій програмі «Символи моєї держави», зустрічалися з поетами Бобринеччини, слухали їхні твори про Україну, читали вірші Тараса Шевченка, складали карту всіх областей України та влаштували флеш-моб «Єднаймося, діти України».
На особливу увагу заслуговує День закриття табірної зміни «Наш острів дитинства у літо пливе», який усі гуртківці та їх батьки знають як День Нептуна. До нього ми готуємось дуже ретельно і відповідально, у кожного педагога, у кожного вихованця – своя роль і свої завдання. Розпочинається свято з галасливого збору на подвір’ї закладу, організованого переїзду до річки Сугоклія. А там на першій станції відбувається театралізоване костюмоване дійство з іграми на воді та купанням, обов’язковим атрибутом свята - Нептуном. На другій станції усі присутні беруть активну участь у різноманітних рухливих, музичних, спортивних іграх та розвагах; а останні роки до відпочинку на березі річки залучаються не лише учасники табору, а й старші гуртківці, випускники закладу, які для малечі проводять ігри. Завершальним акордом свята є хороводи та дитячі пісні біля табірного вогнища, яке поєднало кращі традиції поколінь.
 Наша мета – зблизити сім'ю і позашкільний заклад, надати кожному дню табірної зміни відчуття того, що маленька людина у великому світі – особистість. Музика, спорт, мистецтво – це наші друзі, доброта, підтримка, повага один до одного – це наші орієнтири. Виростити, навчити і виховати національну еліту, здатну до свідомого вибору за різних життєвих обставин, може лише висококваліфікований педагог, який має можливості самовдосконалення, новаторства і творчості, та родина, яка  є колискою духовного народження людини. 
Наш позашкільний заклад взяв участь у Всеукраїнській акції «Естафета добрих справ», присвяченій 65-річчю Перемоги у великій Вітчизняній війні. 
Діти взяли участь у створенні проекту «Ні – війні!», «Воєнне минуле Бобринеччини» та створили Книгу Пам’яті. Було проведено конкурс малюнків та презентацію фотоальбому «Тим, хто вистояв і переміг». Серед гуртківців закладу проведено конкурс читців, присвячений 65-річчю Перемоги.
Гуртківці БДТ долучилися до обласної акції «Напиши листа на війну», «Війна в історії моєї сім’ї», «Мій погляд на УНА – УНСО» та були відзначені нагородами.
Діти писали вірші та есе на тему Великої Вітчизняної війни, які увійшли до нової збірки «Пам’ятаємо» та буклету «Давним-давно була війна».
Протягом 2011 - 2012 навчального року до напрямку патріотичного виховання гуртківців активно були залучені їх батьки. Для них було організовано і проведено практичним психологом закладу тренінгову програму, де мали місце заняття, які об’єднувала тема «Роль та значення педагогічної культури матері та батька у вихованні дитини». Під час даних занять формувалися навички позитивного спілкування у сімї, закладених народною педагогікою, а також засобами практичних напрацювань досягалися елементи відновлення генетичної пам’яті батьківства і материнства у сучасних умовах існування української сімї.
З гуртківцями різних вікових категорій проведено анкетування «Юний патріот». Вихованці здебільшого обізнані зі своїми родоводами і виявляють інтерес до того, як жили колись їхні родичі.  Взірцем для наслідування серед рідні у респондентів є люди різних поколінь, а значить, родина для них – це потенціал для майбутнього, міцна структура суспільства.
Підлітки усвідомлюють свою приналежність до національної спільноти українців, але ще не повністю розуміють своє призначення. Молодь вбирає у свідомість кращі риси національного світосприйняття та в умовах жорстокої дійсності вчиться виживати і відстоювати свою позицію, берегти родинні і людські цінності.
Батьки також залучалися до участі у традиційному фестивалі родинної творчості «Пісні і танці з батьками» та у інтелектуальній грі «Сімейний марафон ерудитів», що дало змогу розгортати діяльність закладу у тісній співпраці з батьками у напрямку національної педагогіки як невід’ємної складової  патріотичного виховання підростаючого покоління. Такі заходи дозволяють всім учасникам навчально-виховного процесу переосмислити силу творчості як генеруючий потенціал духовного розвитку як молодої особистості, так і родини в цілому.
Проект «Пісні і танці з батьками» кожного року (започатковано його 2007 року) дивує своїми відкриттями. Це креативні сценічні і психологічні перевтілення батьків і дітей, які у щоденній своїй діяльності можуть не виявляти тих здібностей, якими оперують на сцені фестивалю. Вокальні і хореографічні сімейні дуети, тріо, виступи у танцювальних колективах та вокальних ансамблях, художнє читання та інструментальні номери, які готують з артистами керівники гуртків, певним чином заслуговують на досить високу оцінку глядачів. Ведучими традиційного заходу є гуртківці зі своїми батьками. Вони теж досягають хороших результатів у царині конферансу, хоча в житті творчість для них має швидше теоретичне значення. Фестиваль згуртовує родини зсередини, сприяє їх соціалізації, здружує основні ланки виховного простору: батьківську громадськість, дітей та позашкільний заклад.
Будинок дитячої творчості проводив заходи спільно з районною літературною студією «Спадок», до якої входять і педагогічні працівники закладу.
Так, було проведено зустрічі з поетами Бобринеччини Бевзенко Є.В., Решетніковим В.Р., Щіченко Н.І., а також із Рожковою Н.Г.
Гуртківці стали учасниками свята рідної мови у студії та прослухали літературно-музичну композицію «Ти у світі – одна!».
Виховні заходи активно та цікаво пропагують серед  гуртківців любов до рідної мови, родини, формують такі поняття, як добро, мужність, героїзм та відповідальність, забезпечуючи єдність поколінь.
2014 рік був оголошений Роком Тараса Шевченка, Бобринецький районний Будинок дитячої творчості провів ряд заходів, присвячених саме Року Шевченка в Україні.
 Це були змістовні заходи, що спонукали дітей та їх наставників бути небайдужими як до творчої спадщини Великого Кобзаря, так і до проблем сьогодення. Всі вони були спрямовані на формування почуття патріотизму та відповідальності за країну, в які ми живемо.
Події в Україні не залишили  байдужими нікого. 
Позашкільний заклад Бобринеччини провів  акцію "Посади калину - збережи Україну". 14 березня цього року біля Будинку дитячої творчості з'явився кущ калини на знак того, що Україна - єдина і нероздільна держава, в якій житимемо завтра усі ми.
До акції долучилися вихованці різних гуртків закладу, прагнучи внести свою часточку серця, як уміє і відчуває. Наприклад гурток "Вишиванка" закінчив роботу над картою України. Це не просто вишита карта, а дитяче уявлення про повноцінну країну: з родючими землями, багатими традиціями, щирими людьми, потужним потенціалом. Матеріал використаний різнобарвний, веселковий, це свідчить про настрій, з яким працювали діти, мрії про те, що на цій землі житимуть щасливі люди.  
Діти з гуртка "Образотворчого мистецтва" закінчили  роботу над картинами, які присвячені  творчості Тараса Шевченка. Рядки великого Кобзаря, закарбовані на роботах нового покоління українців, яскраво промовляють до сучасника: завтрашній день залежить від кожного з нас!
Вихованці вокальних гуртків під час заходу виконали пісню про червону калину, гуртківці-декоративники виготовили атрибути для учасників акції (калинові грона з бісеру на вишитому рушничкові)
Акція «Посади калину – збережи Україну» – заклик до мешканців нашого міста, учасників навчально-виховного процесу шкіл та позашкільних закладів усієї України єднатися у простому і природному бажанні жити в цілісній, неділимій державі.
Акцію підтримали учні та жителі  села Костомарівки.
Тепер біля пам’ятника Шевченку у Костомарівці ростиме калина, як символ України. Діти пов’язали на її маленькі тендітні гілочки жовто-блакитні стрічечки.
Акцію підтримали студенти та педагоги Бобринецького сільськогосподарського технікуму ім.В.Порика Білоцерківської національної аграрної Академії.
Сьогодні, коли вся Україна допомагає воїнам АТО, гуртківці Будинку дитячої творчості не можуть стояти осторонь. На сільськогосподарськім ярмарку під час відзначення Дня міста Бобринець, вболіваючи за долю захисників України, діти закликали людей не бути байдужими та стати учасниками акції «Діти Бобринеччини – воїнам АТО», зробити внесок на підтримку української армії. Вихованці вокальних, танцювальних гуртків та читці продемонстрували свої таланти, своє прагнення бути причетними до спільного внеску у велику справу, що дасть змогу завдяки своїм здібностям зібрати кошти, які підуть на придбання теплого одягу для воїнів-захисників. Після того, як кошти були зібрані, гуртківці Будинку творчості зустрічалися з Олександром Почкаєм, татусем вихованки, який повертався після відпустки в зону АТО. Для нього і його поплічників члени дитячого парламенту придбали теплий одяг. Щирий подарунок підкріпився дитячими листами, малюнками, виробами та освяченими натільними хрестиками.
Хочеться вірити, що наші захисники скоро повернуться додому, і непереможна Україна подарує своїм дітям добру днину. А досвід співчуття та взаємодопомоги стане їм у нагоді в інших життєвих ситуаціях, вже під мирним небом.
  Всі вищеперераховані виховні заходи свідчать про відповідний соціально-психологічний супровід патріотичного виховання дітей та молоді у Бобринецькому позашкільному закладі не лише з боку психологічної служби, а й з боку усіх ланок навчально-виховного процесу: від родини до адміністрації закладу.