Неділя, 09.05.2021, 12:42

Центр дитячої та юнацької творчості Бобринецької міськради

Наші координати
вул. Леніна, 51
м. Бобринець
Кіровоградська обл.
27200
Тел.: (05257)-3-45-67
Ел. пошта: bobrbdt@mail.ru
Опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 107
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Календар
«  Травень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Друзі сайту
Меню сайту

 


 

 

 

 

Керівник гуртка:
Щіченко Наталія Іванівна


 
 
 
 
Психологічні тренінги, анкетування, тестування, моніторинги
 

Заняття 1

Тютюн завойовує світ

Хочеш довше жити –

кидай палити.

             Народна приказка

Сьогодні ми робимо наступний крок до пізнання таємниці удосконалення себе, тому поговоримо про згубну пристрасть до тютюну. Купуючи пачку цигарок, напевне, ніхто не замислюється, звідки пішла традиція палити. Дійсно, історія тютюнопаління іде своїм корінням у глибину історії. За легендою, тютюнова трава виросла на могилі блудниці, яка спокусила тисячі чоловіків та юнаків. Їх прах перетворився в грунт, на якому проросло тютюнове зілля. Як бачите, навіть у легенді тютюн показаний як символ зла.

У далекому минулому, майже 500 років тому, сталася подія, що докорінно перевернула історію людства: невеликий флот під командуванням Колумба відкрив новий континент – Америку. Важко переоцінити значення цього відкриття. Людство отримало новий поштовх у вирішенні продовольчої проблеми, адже, на тлі європейців з’явилися досі небачені томати, картопля, кукурудза, інші овочі та фрукти.

Разом з цією екзотикою на старий континент потрапив і тютюн,Ю який корінні жителі Америки використовували переважно в ритуальних цілях. Та ніхто навіть здогадатися не міг, якою бідою в майбутньому обернеться звичка палити його.

Наразі, за даними національного опитування, в Україні майже половина людей старших 15 років щоденно палить. У свідомості молоді сформувалася думка, що справжній чоловік – це той, який обов’язково палить, а ознакою вишуканості і елегантності жінки чомусь стала звичайна цигарка.

А чи так це? Давайте з’ясуємо, що таке тютюн та чому його палять. Розглянемо спочатку, що ж відбувається у нашому організмі при вдиханні тютюнового диму, які особливості тютюну призводять до різних реакцій – серцево-судинної хвороби і збліднення шкірних покривів обличчя, нервової системи (нудота, запаморочення, слабкість м’язів) і, нарешті, органів травлення (блювання). Як бачите, з курінням ви вводите у свій організм справжню отруту.

Однією зі складових тютюну є нікотин, який впливає на психічний та емоційний стан людини, сферу відчуттів. При палінні тютюну дещо поліпшується загальне самопочуття і підвищується настрій. Цей стан триває недовго, натомість він швидко змінюється на протилежний – з’являється роздратованість, погіршується настрій. І виникає лише одне бажання – запалити цигарку.

Французькі лікарі науково-дослідницького центру Парижа довели, що у восьми з десяти випадків імпотенція виникає через звуження кровоносних судин, викликаного палінням.

Перебування некурця хоча б годину в закритому продимленому приміщенні викликає стан, аналогічний тому, який виникає після випалювання чотирьох цигарок. Якщо протягом восьмигодинного робочого дня немає можливості провітрити кімнату, то всі присутні теж одержують значну дозу концентрованих речовин. Доведено, що35 відсотків шкідливих речовин тютюнового диму згорає, 25 – поглинає курець, решта – отруює повітря приміщення, в якому палять.

За останні роки встановлено, що жінки чоловіків-курців у 5 разів частіше хворіють на рак легенів, ніж жінки некурців.

Шкідлива дія паління проявляється не лише в розвитку онкологічних захворювань. Вона завдає шкоди всім органам людини. Величезний негативний вплив чинить теплий дим на слизові оболонки носоглотки та рота. Вплив диму на органи дихання позначається на голосових зв’язках: грубішає голос, втрачає гнучкість, чистоту. Підступна дія синильної кислоти, яка проникає в кров, ніби паралізує клітини, знижує їх здатність живитися киснем. Настає кисневий голод. Таким чином, смердючий тютюновий дим, який потрапляє до організму, перешкоджає засвоєнню організмом кисню, що відбувається насамперед під час дихання, без якого життя неможливе.

Тютюн вбиває свою жертву не відразу, інколи протягом досить тривалого часу. Людина втрачає здатність до самозбереження, адже після паління відчутної втрати здоров’я не відбувається. Дію тютюну можна порівняти з павуком, який, схопивши свою жертву, повільно обплутує її своєю павутиною, щоб потім завдати смертельного удару.

Щоб наше заняття принесло відчутну користь, мало прийняти рішення позбавитися звички палити, треба бути до кінця відвертим, і в першу чергу перед самим собою, неупереджено осмислити своє минуле і теперішнє життя, в якому для декого чільне місце посіла цигарка. Ви мусите зробити свій вибір. І допоможе вам у цьому анкета, яку постарайтесь заповнити відверто.

 

Чому я продовжую палити?

Використайте цей тест, розроблений Національним стратегічним центром паління і здоров’я американського міста Далласа. Кожне питання має свій номер, а відповідь оцінюється в балах таким чином:

завжди – 5 балів;

часто – 4 бали;

при випадку – 3 бали;

зрідка – 2 бали;

ніколи - 1 бал.

1.     Палю, щоб зняти втому.

2.     Маніпуляції з цигаркою під час паління для мене – справжнє задоволення.

3.     Паління приємне, при ньому я відчуваю задоволення.

4.     Палю, коли злюсь.

5.     Якщо цигарок немає, я сам не свій, поки не дістану їх.

6.     Палю автоматично. Не замислююсь.

7.     Палю тому, що це підбадьорює мене, надає впевненості в собі.

8.     Задоволення від випаленої цигарки я одержую в момент паління.

9.     Запалюю, коли відчуваю дискомфорт.

10.    Чітко усвідомлюю, коли не палю.

11.    Запалюю вже нову цигарку, коли попередня ще тліє в попільниці.

12.    Палю, що покращити настрій       .

13.    Приємно спостерігати за димом з моїх уст і від цигарки.

14.    Люблю запалювати, тоді одержую задоволення і розслаблення.

15.    Обов’язково повинен палити, коли пригнічений, засмучений, подавлений, коли хочеться позбутися неприємностей і турбот.

16.    У хвилини, коли не палю, відчуваю голод за цигаркою.

17.    Хоча і усвідомлюю, що в роті в мене цигарка, але не пам’ятаю, коли її запалив.

18.    Паління – невід’ємна частина мого життя.

Сума відповідей на питання означає:

Ø №1 +№ 7 +№13 – показує на причини, чому ви палите;

Ø 2+8+14 – оцінює маніпуляцію з цигарками;

Ø 3+9+15 – показник розкріпачення;

Ø 4+10+16 – відображає велике бажання палити, психологічну залежність від цигарки;

Ø 5+11+17 - виражає велике бажання палити;

Ø 6+12+18- оцінює звичку, рефлексне паління.

Окремі суми можуть скласти від 3 до 15 балів, при цьому слід знати, що сума від 11 балів і вище повинна вас збентежити. Результат від 7 балів і нижче вважається позитивним.

 

Роберт С. Клесгес та Маргарет Де Бон  дають вісім порад для тих, хто хоче кинути палити:

 1. Призначте дату, коли Ви маєте кинути палити (для жінок бажано після місячних).
 2. Скоротіть вживання кофеїну.
 3. Кидайте палити разом з другом (подругою).
 4. Враховуйте різницю між «чоловічим» і «жіночим» палінням (у жіночому організмі нікотин розкладається повільніше, ніж у чоловічому, а значить, у жіночому організмі накопичується більше нікотину, виникає сильна нікотинова залежність і їм набагато важче кинути палити через тяжчі прояви нікотинового голоду).
 5. Скорочуйте свою денну дозу.
 6. Умійте не слухати шкідливих порад.
 7. Щоб кинути палити і не поправитись:
 • переборіть головні труднощі;
 • не сидіть склавши руки;
 • не сідайте на дієту;
 • досить рахувати калорії, краще уникайте жирів;
 • відрегулюйте свій режим харчування – коли і як часто Ви їсте;
 • не сидіть на місці;
 • яд у малих дозах – це ліки.
 1. Вмійте протистояти рецидиву (чоловіки в основному притримуються принципу «одна цигарка – це надто багато», для дівчат – це лише крок до пізнання своєї сили, якої в них може виявитись набагато більше, ніж у юнаків).

 

Наше заняття підійшло до закінчення. Але для декого з Вас це лише початок – початок нового життя без нікотину. Хтось  на перших порах використовуватиме замінники нікотину, але більшості вистачить сили волі прийняти рішення назавжди розпрощатися з палінням, а я лише вам трошечки у цьому допоможу. У вас достатньо здорового глузду і рішучості, щоб позбавитися від згубної звички. Вам сподобається нове життя – життя без цигарки. Ви будете насолоджуватися ним. Бажаю вам удачі і щастя в майбутньому – і хай воно буде довгим!

 

Заняття 2

Вплив компонентів тютюнового диму на організм людини

 • Ви палите? – запитує лікар.
 • Ні. Просто вбиваю час.
 • Чим же він перед Вами провинився?

 

Розповім вам легенду. Дуже давно, коли тютюн був тільки завезений в Україну, жив у долині Закарпаття мудрий, літнього віку чоловік.

Одного разу на базарі купці на всі лади розхвалювали свій товар, говорячи при цьому, що курці мають багато переваг над некурцями: вони не старіють, до них уночі не пробереться злодій, а собака ніколи не покусає.

Послухали люди похвалу тютюну і вирішили звернутися за порадою до мудреця.

 • Звичайно, - відповів він, - той, хто курить, ніколи не постаріє, тому, що помре замолоду; до нього ніколи не забереться злодій у хату, бо він всю ніч кашляє (хто ризикне приникнути в кімнату?); та й собака не вкусить, бо паління викликає біль у суглобах, і така людина змушена ходити з палицею (яка ж собака не боїться палки?).

У мудрої людини і поради мудрі.

Візьмемо, наприклад, таку розвинену країну, як США. У них кожні 20 місяців від хвороб, викликаних палінням, помирає більше американців. Ніж їх загинуло в період двох світових війн (корейської і в’єтнамської), а також війни в Персидській затоці разом взятих. Від цих захворювань гине більше людей, ніж у результаті дорожніх пригод, убивств та самогубств.

Особливо хочу наголосити про наслідки паління у підлітковому віці. Ваш організм найбільш вразливий до нікотину. Підлітки гірше ростуть, коли палять, повільно прибавляють у вазі. Порушення обміну речовин призводить до зниження м’язової сили, підвищеної втомлюваності, загальної послабленості організму.

Шкідливість паління для підлітків ускладнюється ще й тим, що, прагнучи приховати від батьків та вчителів свою пристрасть до нікотину, вони палять потайки, поспішаючи, сильно затягуючись. У таких умовах відбувається найбільш активне згорання цигарки і в дим переходить більше шкідливих речовин.

Велику шкоду приносить опалювання недопалків, так як у них збирається найбільше яду, а також існує інфекційна небезпека. Несприятливим фактором є і те, що підлітки палять найдешевші цигарки, в яких нікотину і шкідливих речовин більше, ніж у тютюну вищих сортів, дорогих.

Багато підлітків витрачають кошти на цигарки замість того, щоб купувати корисні продукти харчування, вітаміни.

Тепер повертаємося до щоденників. (Домашнє завдання та запитання, які виникли).

Практичне завдання 1.

У щоденнику зазначте сьогоднішню дату і дайте відповідь на запитання.

- З яких причин Ви почали палити: цікавість, наслідування «авторитету», бажання не відставати від інших, мати вигляд дорослішого, під натиском однолітків чи старших з компанії, щоб приховувати свої недоліки.

Практичне завдання 2.

Давайте разом порахуємо, скільки коштів, часу і збитків ми тратимо на паління протягом дня, тижня, місяця.

( Розбити групу на підгрупи, роздати таблиці: 1 підгрупа рахує час, 2-га – кошти, 3-тя – збитки. Озвучити і записати в щоденники).

Практичне завдання 3.  Конверт «Ознаки курця»

Кожен з присутніх витягує з конверта папірець з ознакою курця і зачитує її всім.

 • Викурюючи по 25 цигарок у день протягом 30 років людина вдихає 10 трильйонів частинок копоті, половина з яких осідає в бронхах і легенях, утворюючи в живому організмі цвинтар мертвих клітин.
 • Ядовиті речовини диму на своєму шляху руйнують слизову оболонку в глибину легень.
 • Курець має жовті зуби (перепад температур руйнує зубну емаль), сиплий голос.
 • Кожна випалена цигарка руйнує стільки вітаміну С, скільки його знаходиться в цілому апельсині.
 • Тютюновий дим понижує рівень гормонів і вітаміну Е, руйнуючи ще молоді статеві клітини, що може закінчитись ранньою імпотенцією і безпліддям.
 • У дівчат паління може викликати порушення менструального циклу.

 

 • Нікотин викликає спазм кровоносних судин, уповільнює рух системи травлення, перешкоджає переварюванню їжі в шлунку та засвоєнню цінних речовин, вітамінів, білків, яких дуже потребує молодий організм.
 • Найбільш трагічні наслідки паління має для організму вагітних жінок та немовлят. Через нього виникають тяжкі ранні та пізні токсикози та передчасні пологи, виникає загроза мертвонароджених, неповноцінних і недоношених дітей.
 • У одному літрі жіночого молока концентрація нікотину може сягати 0,5 мг., а смертельна доза цього яду – 1 мг. На 1 кг. Тіла дитини. У таких, що палять, мам, скорочується період лактації.
 • Діти матерів, що палять, відстають у розумовому та фізичному розвитку, потерпають від захворювань органів дихання, головного болю, у них порушується сон, вони втрачають апетит.

Висновок:      раніше кинете палити – у вас буде більше шансів зберегти своє  здоров’я і здоров’я тих, хто поруч з вами.

 

СТАДІЇ   КУРЦЯ

І стадія – несистематичне вживання, до 5 цигарок у день, бажання палити – слабе. Курець може сам припинити травити себе канцерогенами. На даному етапі розпочинаються психози, злість, сварки через дрібниці. Захворювання центральної нервової системи зникають при відмові від паління.

ІІ стадія – паління постійне, до 15 цигарок в день. Абсистенція сильна (стан, що виникає при різкому припиненні чи зменшенні дози вживаної речовини, від якої особистість має залежність; супроводжується комплексом психологічних і фізичних розладів різного ступеня прояву). Яскраво виражені нервові захворювання. З’являється потяг до більш гострих наркотиків: алкоголю, наркотичних засобів. Курцю самостійно важко подолати потяг до паління. Він на даній стадії перетворюється в егоїста, для нього немає значення, кого він обкурює.

ІІІ стадія – здатність переносити дози наркотиків, звикання, звикання до досягнення попереднього наркотичного ефекту, що вимагає від споживача дозу або частоту вживання і сприяє подальшому розвитку залежності від захворювання, висока; фізична залежність – непереборювана; людина само отруюється за добу 2-3-ма пачками цигарок; палить натщесерце, вночі та після їжі; ураження ЦНС, одночасно курець має ряд хвороб.

Практичне завдання 4.

А тепер кожен, хто палить, визначте, будь-ласка, на якій стадії знаходитесь ви. Запишіть це в щоденник.

 

Міжнародна протиракова спілка рекомендує ряд правил, дотримуючись яких той, хто палив, зможе самостійно відмовитися від паління.

(Аркуш з пам’яткою роздається бажаючим)

 

 1. Намагайтесь викурювати якомога менше цигарок, ведіть підрахунок викурених за день цигарок, прагніть до того, щоб сьогодні викурити менше, ніж учора.
 2. Затягуйтесь якомога рідше і не глибоко.
 3. Не куріть на голодний шлунок і під час їжі.
 4. Між затяжками не залишайте цигарку в роті.
 5. Не докурюйте цигарку до кінця, оскільки в недокурку найбільше отруйних речовин.
 6. Не паліть на ходу – інтенсивне дихання дає змогу канцерогенам потрапляти глибоко в легені.
 7. Якомога довше не паліть після фізичного перевантаження.
 8. Віддавайте перевагу цигаркам з фільтром.
 9. Час від часу влаштовуйте перерви в палінні.
 10. Не паліть, коли не хочеться.

Раджу вам спробувати відмовитися палити за допомогою цих правил.

Ви сильні духом і у вас міцна воля. Шкідлива звичка, яка породжує ряд інших, назавжди залишить вас.

Ви прекрасні в своїх намірах.

Попробуємо зробити цей крок разом.

Посміхнімося, життя прекрасне!

 

Міжнародна протиракова спілка рекомендує ряд правил, дотримуючись яких той, хто палив, зможе самостійно відмовитися від паління.

 1. Намагайтесь викурювати якомога менше цигарок, ведіть підрахунок викурених за день цигарок, прагніть до того, щоб сьогодні викурити менше, ніж учора.
 2. Затягуйтесь якомога рідше і не глибоко.
 3. Не куріть на голодний шлунок і під час їжі.
 4. Між затяжками не залишайте цигарку в роті.
 5. Не докурюйте цигарку до кінця, оскільки в недокурку найбільше отруйних речовин.
 6. Не паліть на ходу – інтенсивне дихання дає змогу канцерогенам потрапляти глибоко в легені.
 7. Якомога довше не паліть після фізичного перевантаження.
 8. Віддавайте перевагу цигаркам з фільтром.
 9. Час від часу влаштовуйте перерви в палінні.
 10. Не паліть, коли не хочеться.

 


Аутотренінг

для бажаючих кинути палити

 

(запропонований Ю.С.Ніколаєвим і Е.І.Ніловим)

 

Я розслаблений і спокійний.

Забуваються тривоги і турботи.

Моє здоров’я в моїх руках.

Я цілком спокій  ний і впевнений у своїх силах.

Дихання спокійне і рівне .

Я починаю керувати собою, своїм організмом. Зосереджую свою увагу на правій руці, піднімаю й напружую її, розслабляю. Вона падає, як батіг.

Відчуваю, як розслаблена рука теплішає.

Стан розслаблення і відчуття тепла переходять на ліву руку.

Ліва рука потеплішала, відчуваю поколювання в пальцях лівої руки.

Ноги стають теплими. Вони розслаблені.

Стан розслаблення розповсюджується на живіт, на спину.

Сонячне сплетіння випромінює тепло.

Серце б’ється ритмічно, спокійно.

Паління байдуже, стримування приносить радість.

Послідовно і неухильно я утримуюсь від паління.

Я впевнено досягну поставленої мети.

Я неухильно і твердо іду до своєї мети.

Я справлюсь.

Я кину палити і почуватимусь краще.

Розслаблення та відчуття тепла розповсюджується по всьому тілі.

Дихання рівне і спокійне.

Моє обличчя розслаблене і спокійне.

Повіки теплі й розслаблені.

Жувальні м’язи, м’язи губ, підборіддя та язик розслаблені.

Я цілком спокійний і врівноважений.

Лоб приємно прохолодний. Голова свіжа і ясна.

Мій організм відпочиває, набирається сили та енергії.

Паління для мене – отрута.

Я вільний від сигарет і тому задоволений і гордий. Я спокійний і впевнений в своїх силах, паління мені байдуже.

Мені огидна думка про тютюн.

Сьогодні я відчуваю себе сильнішим, ніж учора, а завтра буду ще сильнішим.

Розслаблення необхідне й корисне.

Раз! – зникає відчуття тепла в тілі.

Два! – відчуваю прохолоду на лобі та поміж лопатками.

Три!- налаштовуюсь на активність і бадьорість.

Чотири! – ворушу кінчиками пальців рук і ніг.

П’ять! – потягуюся, відкриваю очі, відчуваю енергію, пружність і силу в м’язах (вдих, видих).

Почуваюся спокійно, впевнено, добре.

Посміхаюсь світлу, сонцю, людям.

Я знову відчуваю сенс життя!

 

 

Заняття 3

Алкоголь і алкоголізм

Може бути насилля без алкоголізму, але не може бути алкоголізму без насильства.

             Народна мудрість

Є наркотик, котрий завдає людям багато зла та горя, ламає долі, життя, позбавляє радості та розуму-це алкоголь.

З давніх-давен алкоголь називають викрадачем розуму. Як стверджують учені, про п’янливі властивості спиртних напоїв людям було відомо вже близько 10 тисяч років тому. Відомий мандрівник Міклухо-Маклай спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які ще не вміли здобувати вогонь, але володіли прийомами приготування хмільних напоїв. 

Вам, безумовно, доводилося спостерігати поведінку людей, які збираються десь біля ларка в підворітні. Спочатку вони не знають, про що говорити: усі мають різну освіту, виховання та інтелект. Але подивіться, яку неначе б об’єднувальну основу має «зелений змій». Випили по одній склянці, по склянці другій – і ось вже почалася розмова. Кожному вона здається душевна, бо нарешті вдалося виговоритись, виплеснути все, що накипіло на душі. І зовсім не важливо, слухали тебе, чи ні: ти впевнений і тобі здається, що ти у центрі уваги…

Завдання

Послухати і визначити, яка з фаз алкоголізму вам доводилося спостерігати у житті.

Початкова фаза

Сп’яніння з провалом пам’яті, «затемнення». Людина постійно думає про спиртне, їй здається, що випила недостатньою. Вона п’є «про запас», у неї розвивається жадібність до алкоголю. Однак вона ще зберігає почуття своєї провини, уникає розмови про свій потяг до спиртного.

 

Критична фаза

Втрата контролю над собою після першого ковтка горілки. Намагання знайти виправдання своєму п’янству. У людини починається зарозумілість, агресивність. У своїх бідах вона звинувачує навколишніх. У неї починаються запої, її друзями стають випадкові «горілчані брати». Вона змушена покинути постійну роботу, втрачає інтерес до всього, що не має відношення до вина та горілки.

Хронічна фаза

Терпимість до спиртного раптом знижується. У завзятого алкоголіка навіть на значні дози викликають той самий ефект, що й великі порції горілки в минулому. Щоденне похмілля. Деградація особистості.

 

Особливо небезпечний алкоголь для організму, що росте. Згубний вплив алкоголю на підлітків особливо небезпечний тим, що незміцнілий організм швидко до нього звикає. І ця звичка докорінно міняє людину.

Чим приваблює алкоголь? Часто говоримо: «Вип’ємо - зігріймося», «Вип’ємо для сміливості». Він збуджує, підбадьорює, піднімає настрій, змінює самопочуття, робить бесіду більш живою і невимушеною, що характерно для товариства молодих людей.

Алкоголь – висококалорійний продукт, швидко забезпечує енергетичні потреби організму, що важливо, наприклад, в умовах походу тощо. А в пиві та сухих виноградних винах до того ж є цілий набір вітамінів та ароматичних речовин.

Та, як і нікотин,  алкоголь наркотик, до якого швидко звикають і не задовольняються малими дозами. Проаналізуймо стан людини, випившої спиртне. У стані сп’яніння часто кояться протиправні дії. 60 відсотків злочинів чинять підлітки у стані сп’яніння. Ті, хто п’є навіть «для настрою», обманюють себе. Стан сп’яніння звичайно триває кілька годин, після чого настрій поступово погіршується. Відчуття бадьорості та веселощів, як правило, зникає і змінюється кволістю, сонливістю, пригніченістю.

Координація рухів буває порушеною до такої міри, що не дає змоги йти по прямій лінії. Язик стає неповоротким, мова надмірно голосною, невиразною, що пов’язано із зниженням в цей час слуху. П’яний відчуває утруднення при доборі слів, окремі слова повторює по декілька разів.

Алкоголь – це завжди зло, розбрат, часто засіб помсти.

Зараз спробуємо відповісти на запитання з анкети «Чи схильні ви до алкоголізму?»

(Заповнення анкети)

Розпочавши з «благородних напоїв», підліток дуже скоро переходить до більш міцних напоїв. Так як марихуана топче доріжку до героїну, так і пиво −  фарватер для горілки.

  Чим шкідливі слабоалкогольні напої? Для того, щоб випити горілки, потрібно створити певну обстановку, а це не завжди просто. Для пива ритуалу не потрібно: ішов – купив – випив. Чекаєш ейфорії – отримуєш стан пригніченості, тупого сп’яніння, тому що в пиві є речовини – моно аміни, трупний яд – кадаверин. У пиві також є жіночі статеві гормони, через це, люди, які постійно вживають пиво, набувають фемінізованих рис – бедра, животи, груди.

Мозковий штурм «Ситуації ризику та прийняття рішень».

Група ділиться на 2 підгрупи, кожній з яких пропонується своя ситуація:

а – ви випадково потрапили в гості, не збиралися вживати алкоголь, вам пропонують горілку;

в – друг пригощає вас кухлем пива.

 За 5 хв. потрібно придумати якнайбільше аргументів відмови від спиртного, використовуючи впевнений, невпевнений і агресивний стилі відмови.

На дошці написані стилі поведінки та по декілька прикладів:

агресивний – не буду, бо я не хочу;

чого причепився?

впевнений – я не питиму сьогодні; я налаштований на лимонад і закуски;

невпевнений – та я не знаю… може не треба? А як ти думаєш, треба?..

Заповнення щоденника.

 1. Дата
 2. Ставлення до спиртного
 3. Кількість випалених цигарок протягом дня
 4. Що Ви можете сказати про перебування у товаристві питущих і Вашу там поведінку та самопочуття?
 5. Ставлення до пропозиції випити, запалити.
 6. Чи сниться Вам, що ви палите чи п’єте?
 7. Програма подальшого ставлення до спиртних напоїв і тютюнових виробів.
 8. Чи залежите Ви від наркотичних речовин?
 9. Яке Ваше фізичне самопочуття на сьогоднішній день?
 10. Який Ваш моральний стан: ставлення до власних вчинків, стосунки з людьми?
 11. Як би ви могли оцінити свій психічний стан: врівноважені чи роздратовані, спокійні чи знервовані, дружелюбні чи егоїстичні, ладите самі з собою чи ні?
 12. Чи налаштовані на непаління і тверезість на завтрашній день?

 

Анкета  «Чи схильні ви до алкоголізму?»

              1.          Якщо запізнилися до застілля, чи охоче пристаєте на пропозицію випити "штрафну" чарку?

 1. Ви помічаєте, що бажання випити стає щораз сильнішим?
 2. Чи вживаєте спиртне після невдалого дня?
 3. Чи часто жалкуєте за тим, що наговорили в хмільному стані?
 4. Чи виникає у Вас після п'янки відчуття провини.
 1. Ви знайшли потребу у випивці для полегшення або після невдачі?
 1.   Якщо ввечері випадково "перебрали" чи відчуваєте вранці млявість, розбитість?
 2. Чи їсте менше, ніж за звичай, коли вип'єте?
 3. Чи виникають у Вас проблеми втрати пам'яті при сп'янінні?
 1. Чи виникає у Вас після перших чарок бажання пити ще?
 2. Вам перестає подобатися там де шкодують спиртного?
 3. Чи можете Ви пити без будь-якої причини?
 4. Чи пили Ви за останні місяці у випадкових місцях?
 5. Чи п'єте з незнайомими людьми?
 6. Чи подобається Вам пити на самоті?
 7. Чи помічаєте за собою потребу випити по дорозі додому?
 8. Чи п'єте для апетиту?
 9. Чи зловживаєте спиртним кілька днів поспіль?
 10. Чи обговорюєте тему спиртного із знайомими?

20.         Чи помічаєте, що не дотримуєтесь обіцянки не вживати спиртного?

21.         Чи остерігаєтеся Ви розмовляти про алкоголь.

22.         Чи помічаєте за собою схильність применшити кількість випитого?

 1. Чи роблять Вам зауваження з приводу вживання спиртного?
 2. Чи помічаєте, що самостійно можете подбати про випивку?
 3. Чи маєте ви фінансові труднощі через ваше відношення до спиртного?

Заняття 4

Вплив алкоголю на організм людини

Пияцтво принижує людину, віднімає у неї розум, нехай навіть на деякий час. І, врешті решт, перетворює на тварину.

             Жан-Жак Руссо

Багато людей до цього часу вважають, що спиртні напої можна використовувати для лікування деяких захворювань. Але від спиртного біль тамується не тому, що загоюється виразка чи щось інше, а тому, що хворобу не подразнює шлунковий сік.

Якщо здорова людина випиває напій з великим вмістом алкоголю, стінки шлунку отримують легке подразнення, у відповідь на яке збільшується інтенсивність виділення шлункового соку. Він і створює відчуття голоду, збуджує апетит. Не зважаючи на те, що спирт діє на систему травлення як сокогінний засіб, він виснажує слизовий апарат шлунка і призводить до алхімії, до зниження шлункового соку, а він  необхідний для перетравлення їжі.

Не слід впадати в оману і щодо зігріваючої дії спиртного. При сильному охолодженні, справді, людині дають випити спиртного, а шкіру розтирають ним. Але алкоголь не може попередити замерзання, тому вживати його на морозі, навпаки, небезпечно.

Коли ж алкоголь випитий до замерзання, розширені ним судини інтенсивно віддають тепло. Відчуття жару всередині не дає можливості людині відчути охолодження тіла і чуття холоду як запобіжний сигнал не спрацьовує. Тому і трапляються випадки замерзання п’яних при не дуже низьких температурах.

У нашому організмі немає жодного органа, на який би алкоголь не діяв негативно.

Близько 10 % випитого алкоголю виділяється з організму з повітрям, сечею. Як багато інших отруйних речовин, алкоголь знешкоджується в печінці, у результаті чого починається жирове переродження цих тканин і спотворюються з’єднувальні тканини. Може навіть виникнути невиліковна хвороба алкоголіків – цироз печінки.

Хворобливо реагує на алкоголь і серце людини: м’язи серця слабшають, замінюються з’єднувальною тканиною, порушується тонус судин. Спостерігається гіпертонічна хвороба., задишка, «бичаче серце».

Нирки, виводячи з організму продукти розпаду 1 % незміненого алкоголю, страждають самі: часте сечовипускання, всмоктування алкоголю в кров, інтоксикація організму.

Якщо взяти концентрацію алкоголю в крові, то в печінці його – 150 %, в мозку – 175 %. Алкоголь розчиняє нервові клітини і руйнує їх. У результаті одного сильного сп’яніння гине кілька тисяч мозкових клітин! І хоча їх у кожного з нас до 17 мільярдів, так марнотратно з ними поводитись – страшна шкода! Кожна випита склянка горілки залишає в мозку людини кладовище загиблих клітин.

Скажіть, у вас особисто в кожного організм один чи є ще один в запасі?..

Найхарактерніше захворювання для тих, хто вживає спиртне, - алкогольна депресія (галюцинації, похмільний синдром, страх, непостійний настрій, психоз, алкогольне марення ревнощів, безпідставні і наївні підозри та докори в подружній невірності…)

Алкогольна депресія – жахливе явище. Навіть спостерігати його неприємно, не кажучи вже про те, як можна жити з такою людиною під одним дахом.

Алкоголізм для чоловіків – серйозне порушення усіх функцій життєдіяльності. Який же негатив жіночого алкоголізму! Жінка, на чиїх плечах лежить сімейний затишок і виховання дітей, взагалі немає морального права стати алкогольно залежною.